top of page
  • Writer's picture Nails by Nature

Seitse kahjulikku kemikaali - Nende tähendus ja kahjulikkus

Olete kuulnud, et Nails by Nature on seitsme kahjuliku kemikaali vabad? Kas sa tead ka täpsemalt, mis kemikaalidega on tegu ja miks neist hoiduma peaks?


Räägime igast kemikaalist täpsemalt:


Formaldehüüd

HCHO – metanaal ehk Formaldehüüd.

Kokkupuutel formaldehüüdiga on inimestel tihti tuvastatud allergilisi reaktsioone, mis väljenduvad nahal, silmadel või hingamisteedel. Samuti võib korduv kokkupuude tekitada astmalaadseid hingamisprobleeme ja nahaärritust (nahapõletik ja sügelus).


IARC (rahvusvaheline vähiuurimiskeskus) on liigitanud formaldefüüdi Esimese rühma kantserogeeniks ehk see kemikaal võib tekitada inimestel vähki.


Formaldehüüdi kasutamine on laialt levinud meditsiinilaborites ja surnukuurides säilitusainena. Samuti leidub formaldehüüdi ka majapidamistoodetes, liimides, kortsumiskindlatel kangastel, puitlaastplaatidel, tööstuslikes desinfitseerimisvahendites jne.


Formaldehüüdvaik

Kasutatakse küünelakkides, et pealiskiht oleks tugev, vastupidav ja läikiv. Samuti muudab formaldehüüdvaik küünelaki pealekandmise kergemaks.


Kindlaks on tehtud, et inimestel võib tekkida allergia formaldehüüdvaigu vastu.


Butüülitud hüdroksüanisool (BHA)

BHA on aine, mida kasutatakse säilitusainena ja stabilisaatorina. Seda kemikaali kasutatakse erinevates nahahooldustoodetes.


BHA kasutamine suurendab naha tundlikkust päikesekiirte suhtes ja võib tekitada allergilist reaktsiooni. BHA peetakse samuti kantserogeenseks, eriti kui seda kasutatakse huultel või kõrge kontsentratsiooni korral.


Tolueen

Metüülbenseen ehk Tolueen


Tolueeni kasutatakse küünelakkides, küüne tugevdajates ja küünelaki eemaldajates.

Võib põhjustada nahaärritust. Võib olla kahjulik ka teie närvisüsteemile ning põhjustada peapööritust ja iiveldust.


Kamper

Kamper on õli, mis võib olla kahjulik suukaudsel tarvitamisel. Uuringud on näidanud, et küünelakkides sisalduvad kemikaalid saavad imenduda kehasse. Teadamata on, kas kehasse imendub kemikaale piisavalt suures koguses, et olla inimesele kahjulik.


Kamper võib põhjustada allergilist reaktsiooni ja nahaärritust. Samuti võib põhjustada teie küünte kollaseks muutumist ning kuivamist.


Parabeenid

Parabeenide kasutamine on laialt levinud säilitusainena ja kasutatakse hügieenitoodetes. Parabeenid pärsivad bakterite, seente ja muude mikroorganismide vohamist kosmeetikatoodetes.


Parabeenid võivad tekitada kontaktdermatiiti või allergilist reaktsiooni. Metüülparabeeni seostatakse naha enneaegse vananemisega.


Dibutüülftalaat (DBP)

DBP on kemikaal, mis annab läikiva tulemuse ja varasemalt oli tihti kasutatud küünelakkides. DBP on Euroopa Liidus keelatud aine.


DBP mõjub närvisüsteemile kahjulikult juba ka auru sisse hingates. Korduv kokkupuude DBP ainega mõjutab meessuguorganeid ja loote arengut.


2007. aastal keelati Eestis mitmete tuntud küünehooldus brändide tooted just selle kemikaali sisalduse tõttu.Kasutatud allikad:

https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-products/nail-care-products

https://www.health.harvard.edu/blog/a-look-at-the-effects-of-nail-polish-on-nail-health-and-safety-2019112118231

https://www.tooelu.ee/UserFiles/Sisulehtede-failid/Teemad/vähk%20ja%20töö/Formaldehüüd.pdf

https://et.foreignpharmacydirectory.com/4433660-three-harmful-substances-that-are-quothiddenquot-in-products-you-use

https://www.bioneer.ee/parabeenid-kosmeetikas-1

https://mia24.ee/infonurk/ohtik-kosmeetika/


Pilt:

https://skinkraft.com/blogs/articles/toxic-chemicals-in-cosmetics

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page